Stambuł, miasto łączące dwa kontynenty, oferuje odwiedzającym niezwykłą różnorodność możliwości podróżniczych i miejskich doświadczeń, jednocześnie zapewniając widoki, które wykraczają poza granice wyobraźni. Bosfor, olśniewający zarówno za dnia, jak i w nocy, okolony Półwyspem Historycznym i Złotym Rogiem, podkreśla unikalną sylwetkę miasta przesiąkniętego historią. Wśród atrakcji Stambułu szczególne miejsce zajmuje kilka konstrukcji, które przyciągają uwagę podróżnych i odgrywają znaczącą rolę w tworzeniu miejskiego krajobrazu. Mowa o niezwykłych wieżach… Wieże Stambułu znajdujące się w malowniczych punktach miasta, zachwycają swoją architekturą i związanymi z nimi legendami. Odkryjmy razem najbardziej kultowe wieże tej metropolii, które warto zobaczyć podczas kolejnej wizyty w Stambule.
Wieża Galata: ponadczasowa ikona panoramy Stambułu
Wieża Galata, górująca dumnie nad Półwyspem Historycznym, otoczona najpiękniejszymi zabytkami Stambułu to najbardziej charakterystyczny symbol miasta. Jedna z najstarszych wież na świecie, dominuje na tle panoramy Stambułu dzięki swojej unikalnej architekturze łączącej ceglane ściany, łukowe okna i strzelisty, stożkowaty dach. Według jednej z legend, z jej szczytu, na przymocowanych do ramion skrzydłach wzbił się w powietrze osmański polimata Hezârfen Ahmet Çelebi, by wylądować w dzielnicy Üsküdar. Co ciekawe, po dotarciu na samą górę wieży, faktycznie można poczuć się niemal jak w locie, podziwiając panoramiczne widoki. Jednak nie tylko wspaniała panorama czyni Wieżę Galata tak atrakcyjną. Konstrukcja ta jest bowiem świadkiem bogatej historii miasta. Zbudowana w 528 r. przez cesarza wschodniorzymskiego Justyniana, została przebudowana w 1384 r. przez społeczność włoskich imigrantów, pochodzących głównie z Genui i przetrwała wzloty i upadki imperiów, pełniąc przez ten czas różne funkcje. Jest zatem idealnym miejscem pozwalającym w pełni zanurzyć się w wielowarstwowej historii Stambułu. Co równie interesujące, istnieje także romantyczna legenda związana z Wieżą Galata. Głosi ona, że osoba, z którą wejdziemy na szczyt wieży, jest tą, którą przeznaczone jest nam poślubić.
Wieża Panny: cichy obserwator Bosforu
Jeden z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków Stambułu, Wieża Panny (zwana też Wieżą Leandra), zapada w pamięć dzięki swojemu szczególnemu położeniu na małej wysepce znajdującej się w cieśninie Bosfor. Pierwotnie wzniesiona w V wieku p.n.e. jako punkt kontrolny, wieża przez wieki pełniła funkcję strażnicy, latarni morskiej oraz miejsca kwarantanny. Po gruntownej renowacji, budowla została ponownie otwarta w 2023 r. jako obiekt zabytkowy i muzeum. Dzięki temu, odwiedzający mogą podziwiać dziś piękno Stambułu z perspektywy Wieży Panny, z którą związane są – podobnie jak z Wieżą Galata, fascynujące legendy. Jedna z nich opowiada o królu, któremu wróżka przepowiedziała, że jego córka umrze od ukąszenia węża. Aby uchronić księżniczkę, król rozkazał wybudować wieżę otoczoną przez wodę, z dala od lądu. Niestety przeznaczenia nie dało się oszukać – wąż ukrył się w koszu z owocami, przynosząc tragiczne zakończenie tej historii. Inna, bardziej romantyczna legenda mówi o miłości Wieży Panny i Wieży Galata, które choć pragnęły się spotkać, nie mogły tego zrobić z powodu dzielącego je Bosforu. Te opowieści, pełne magii i symboliki, dodają wieży uroku i sprawiają, że jest ona jeszcze bardziej wyjątkowa na tle historycznego krajobrazu Stambułu.
Wieża Beyazıt: historyczna strażnica przeciwpożarowa
Wieża Beyazıt to kolejny historyczny punkt orientacyjny na terenie głównego kampusu Uniwersytetu Stambulskiego, zlokalizowanego przy placu Beyazıt. Oprócz roli wieży strażniczej ukazującej panoramiczny widok na miasto, pełni też funkcję sygnalizatora pogodowego, co umożliwia jej różnokolorowy system oświetlenia. Czerwony oznacza śnieg, niebieski – pogodną aurę, zielony – deszcz, a żółty wskazuje na występowanie mgły. Wieża Beyazıt posiada również długą historię. Położona na Półwyspie Historycznym w pobliżu wielu kultowych zabytków, wieża została zbudowana na rozkaz osmańskiego sułtana Mahmuda II jako drewniana strażnica przeciwpożarowa. Pierwsza wieża umożliwiająca obserwację miasta z dużej wysokości w celu wykrywania zarzewia ognia, niestety spłonęła podczas jednego z wielkich pożarów Stambułu. Ostatecznie w 1828 r. na jej miejscu wzniesiono kamienną wieżę w stylu osmańskiego baroku, którą można odwiedzać po dziś dzień, a przy tym zobaczyć wiele zabytków znajdujących się w jej okolicy – od Wielkiego Bazaru po Hagię Sophię.
Wieża Çamlıca: najwyższa i najnowsza konstrukcja
Wieża Çamlıca, położona na wzgórzu Küçük Çamlıca, jednym z naturalnych punktów widokowych w mieście, jest najnowszą i zarazem najwyższą wieżą w Stambule, a także jedną z najwyższych wież w Europie. Oprócz praktycznej funkcji nadawania sygnałów telewizyjnych i radiowych, wieża o wysokości 369 metrów oferuje niezwykłe atrakcje: taras widokowy z panoramą 360 stopni, restaurację, wielowymiarową salę kinową oraz symulator „Mission Moon”. Wieża ma 49 pięter i jest otwarta przez cały tydzień. Jest to więc idealne miejsce, gdzie można podziwiać ikoniczne widoki Stambułu z anatolijskiej strony miasta. Wizyta w Wieży Çamlıca to także okazja, aby delektować się turecką kuchnią w wyjątkowym otoczeniu oraz doświadczyć niesamowitych wrażeń w kinie i symulatorze.