Po raz pierwszy aplikator lakieru został zastosowany poza branżą motoryzacyjną
System EcoPaintJet, początkowo wprowadzony do nakładania lakieru, bez rozpryskiwania farby wykorzystywany w przemysłowym lakierowaniu pojazdów, teraz znalazł zastosowanie w innych branżach. Firma PAN-DUR, producent sprzętu chłodniczego, który zajmuje się izolacją szyb do profesjonalnego sprzętu chłodniczego, od kilku miesięcy korzysta z innowacyjnego systemu firmy Dürr do malowania powierzchni szklanych. Zastosowana technologia pozwala zaoszczędzić czas i materiały poprzez wyeliminowanie potrzeby stosowania pojedynczych sit w procesie sitodruku.
Wszyscy doskonale znamy ogromne urządzenia chłodnicze z supermarketów: regały, szafy lub lady, które za swoimi panelami ze szkła lub tworzyw sztucznych mieszczą całą gamę produktów spożywczych. Do wykonywania elementów szklanych PAN-DUR wykorzystuje wzmocnione szkło hartowane (ang. Enhanced Safety Glass, ESG). Natomiast matowe paski dekoracyjne służą do zakrycia nieestetycznych klejonych i uszczelnionych szwów na krawędziach szkła oraz technologii chłodniczej, która ukryta jest za nimi. Do tej pory firma PAN-DUR stosowała do tego celu sitodruk, co wymagało przygotowania nowego sita lub szablonu dla każdego koloru, rozmiaru lub wariantu projektu.
Większa elastyczność, niższe koszty
Wykorzystanie technologii EcoPaintJet o wysokiej rozdzielczości krawędzi umożliwia nakładanie farby bez rozprysku farby, co pozwala firmie PAN-DUR uniknąć skomplikowanego procesu sitodruku. Dzięki temu zwiększa się elastyczność i szybkość produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów malowania. Każdy kontur można łatwo zaprogramować i nałożyć w wybranym kolorze na wcześniej zdefiniowanym obszarze, bez konieczności wcześniejszego zasłaniania powierzchni szklanych. Eliminuje to skomplikowaną i drogą produkcję pojedynczych szablonów oraz konieczność przeznaczenia cennego miejsca na ich przechowywanie.
Kompleksowa obsługa całego procesu technologicznego
Firma Dürr dostarczyła dla PAN-DUR nie tylko system aplikacji farby, ale także kompletny proces technologiczny, obejmujący cały cykl od pobierania farby z pojemników po dostarczanie jej do aplikatora. Zainstalowane elementy obejmują system dozowania i zmiany koloru Fluid Board, oczyszczacz aplikatora oraz jednostkę sterowniczą EcoAUC. Firma PAN-DUR opracowała wieloosiowy portal do montażu obrotowej i regulowanej na wysokość głowicy EcoPaintJet, umożliwiający płynną integrację procesu technologicznego. „-Połączyliśmy proces technologiczny Dürr z interfejsami naszego systemu. Wdrożenie nie mogło przebiegać sprawniej” – wyjaśnia Jens Verhoef, Szef Działu Rozwoju Technologii Elektrycznej i Automatycznej w firmie PAN-DUR.
Największym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniej farby do zastosowania na powierzchniach szklanych. W proces rozwoju zaangażowana była również specjalistyczna firma lakiernicza Votteler, wieloletni partner firmy PAN-DUR. Jak wyjaśnia menedżer projektu Uwe Schmidt – „Malowanie powierzchni szklanych jest niezwykle trudne. Potrzebne do tego są specjalne farby, których właściwości reologiczne, krycie oraz dystrybucja cząsteczek są idealnie dopasowane do danego systemu. System ten można stosować również na innych podłożach. Potrzebowaliśmy kilka prób, aby znaleźć odpowiednią farbę.”
Możliwe inne zastosowania przemysłowe
System EcoPaintJet znajduje również zastosowanie w innych branżach przemysłowych, na przykład w przemyśle drzewnym, produkcji okien lub kuchni, a także przy lakierowaniu pojazdów szynowych. „- Potencjał istnieje wszędzie tam, gdzie na płaskie powierzchnie nakładane są proste paski, a w obecnie stosowanej technice malowania wymagane jest maskowanie. Otrzymujemy wiele zapytań z różnych branż” – mówi Fabian Schilt, Szef Zespołu Sprzedaży Przemysłowej w Europie w firmie Dürr. Dodatkową korzyścią tego systemu dla innych zastosowań, jest możliwość integracji wszystkich komponentów z istniejącymi systemami produkcyjnymi.
O Dürr
Dürr Poland z siedzibą w Radomiu specjalizuje się w dostarczaniu systemów transportu technologicznego, projektowaniu w zakresie mechanicznym oraz dostarczaniu oprogramowania hard i software. Do obszarów działalności spółki należy również podmontaż przenośników i szaf sterowniczych oraz ich uruchomienie na budowie, które znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym oraz innych branżach przemysłowych.
Należąca do Grupy Dürr Grupa HOMAG produkuje maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego. Jej siedziba znajduje się w Środzie Wielkopolskiej (HOMAG Machinery Środa), gdzie działa zakład produkcyjny oraz firma zajmująca się sprzedażą i serwisem, HOMAG Polska. Grupa HOMAG posiada również centrum inżynieryjne w Poznaniu.
Grupa Dürr jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się inżynierią mechaniczną i instalacyjną, posiadającą szczególne doświadczenie w dziedzinie automatyzacji, cyfryzacji i efektywności energetycznej. Jej produkty, systemy i usługi umożliwiają wysoce wydajne i zrównoważone procesy produkcyjne – głównie w przemyśle motoryzacyjnym oraz dla producentów mebli i domów z drewna, ale także w sektorach takich jak przemysł chemiczny i farmaceutyczny, urządzenia medyczne, elektrotechnika i produkcja baterii. W 2023 r. firma wygenerowała sprzedaż w wysokości 4,6 mld euro. Grupa Dürr zatrudnia ponad 20 500 pracowników i posiada 142 oddziały w 32 krajach, a na rynku działa w pięciu dywizjach:
- Paint and Final Assembly Systems: lakiernie, a także technologie montażu końcowego, testowania i napełniania dla przemysłu motoryzacyjnego
- Application Technology: roboty i produkty do zautomatyzowanego nakładania farb, uszczelniaczy i klejów
- Clean Technology Systems: kontrola zanieczyszczeń powietrza, systemy powlekania elektrod akumulatorów i systemy redukcji hałasu
- Measuring and Process Systems: zautomatyzowane systemy montażu i testowania komponentów samochodowych, urządzeń medycznych i towarów konsumpcyjnych, a także technologia wyważania i diagnostyki
- Woodworking Machinery and Systems: maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego
Synertime (www.synertime.pl) to warszawska agencja public relations, w której szczególny nacisk kładzie się na synergię strategii i kreatywności, gwarantującą efektywność komunikacji. Firma istnieje od 2007 roku i świadczy usługi we wszystkich obszarach PR. Na jej portfolio składa się ponad 180 projektów zrealizowanych m.in. dla takich marek jak Nestlé Polska S.A., Coca-Cola, Maspex GMW, Sante, Trzymaj Formę, Gaca System, Wawel i wielu innych. Agencja jest wielokrotnym laureatem Złotych Spinaczy – najważniejszej nagrody dla działań public relations w Polsce.