Şeb-i Arûs – Türkiye (Turcja) upamiętnia Rumiego

Każdego roku w grudniu, w Konyi w Türkiye (Turcji), odbywają się ceremonie Şeb-i Arûs upamiętniające największego poetę i mistyka sufickiego na świecie, Mevlânę Dżalaloddina Rumiego. Tegoroczne obchody 749. rocznicy śmierci rozpoczęły się 7 grudnia i potrwają do 17 grudnia. Towarzyszą im liczne wydarzenia oraz obrzędy Sema.

Postać XIII-wiecznego mistyka, Mevlâny Dżalaloddina Rumiego, stała się ikoną kultury, a jego dzieła wywarły ogromny wpływ na myśl mistyczną i literaturę na całym świecie. Najbardziej znane z nich, „Masanawi”, uznawane jest za jedno z największych arcydzieł literatury światowej, a popularność mistyka sufickiego stała się globalnym fenomenem kulturowym. Śmierć Rumiego jest co roku upamiętniana ceremoniami Şeb-i Arûs („Nocy spotkania z Bogiem”) w Konyi.

Ceremonia Sema i Wirujący Derwisze

Według sufizmu śmierć jest drogą do zjednoczenia z „Ukochanym”, czyli Bogiem (Allahem). A zatem moment ponownego połączenia ze Stwórcą to „dzień największego błogosławieństwa”. Główną częścią obchodów upamiętniających śmierć Rumiego jest ceremonia Sema, wykonywana przez Wirujących Derwiszów. Podczas jej trwania Wirujący Derwisze zaczynają ruch od krótkich obrotów na lewej stopie, używając prawej do kierowania ciałem, obracającym się wokół lewej stopy. Sema symbolicznie przedstawia akt stworzenia wszechświata i powołanie do życia człowieka, a następnie jego przejście w ruch dzięki impulsowi płynącemu z siły miłości do Boga, aż wreszcie wstąpienie na drogę sługi bożego prowadzącą do doskonałości duchowej. W 2005 roku UNESCO uznało ceremonię Sema odbywającą się w ramach obchodów Şeb-i Arûs za arcydzieło, a  w 2008 roku oficjalnie została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Miłość, pasja i mistycyzm: Kraina Rumiego zaprasza na ceremonie Şeb-i Arûs, które odbywają się już po raz 749. Położona w regionie Środkowej Anatolii #Konya powita wszystkich podróżników przybywających na odbywające się co roku ceremonie upamiętniające Mevlânę Dżalaloddina Rumiego w dniach 7-17 grudnia.


Załączniki

Kontakt dla mediów